Programme

Thursday, October 17, 2019

06.30-08.00 Registration

07.00-07.50
Masterclass1 Basics in Laser Therapy Vakis Kontoes, EC Chair
Masterclass2 Basics in Filler Therapy Gabriela Casabona

08.00-08.20
Opening Ceremony ISAPS 1st Resident and Fellow Congress.
Ivar van Heijningen, course organiser and Dirk Richter, ISAPS President
ISAPS Presentation Vakis Kontoes, EC Chair
Welcome residents and Fellows Maria Wiedner, Residents and Fellows Chair

Session A Practice Setup and Safety
08.20-08.40 European Standards and ISAPS Global Accreditation, Ivar van Heijningen
08.40-09.00 Insurance for starters, Alison Thornberry
09.00-09.20 Business setup and personnel, Kai Kaye
09.20-09.40 Marketing/Dealing with competition, Per Hedén
09.40-10.00 Marketing – First steps in social media, Iris Brito

10.00-10.30 Coffee break

Session B Consultation skills
10.30-10.50 Consultation, Serge de Fontaine
10.50-11.10 Patient selection, Carlos Parreira
11.10-11.30 Documentation: pre-op photography, GDPR, electronic or paper files, etc, Urs Boesch
11.30-12.00 Interactive discussion

Session C Basics in Aesthetic Surgery – Face
12.00-12.20 Non-surgical, Gabriela Casabona
12.20-12.40 Neck rejuvenation, Mario Pelle Ceravolo
12.40-13.00 Face rejuvenation, Alexis Verpaele

13.00-14.00 Lunch with the Expert Session:
Basics in Botuline Toxin Therapy, Ivar van Heijningen

Session D Basics in Aesthetic Surgery – Periorbital
14.00-14.20 Lipofilling, Alexis Verpaele
14.20-14.40 Upper Blepharoplasty & Brow Lift, Dirk Richter
14.40-15.00 Lower Blepharoplasty, Vakis Kontoes

Session E Basics in Aesthetic Surgery – Breast
15.00-15.20 Breast augmentation/Lipofilling, Susumu Takayanagi
15.20-15.40 Breast reduction, Moustapha Hamdi
15.40-16.00 Augmentation Mastopexy, Gianluca Campiglio

16.00-16.30 Coffee break

Session F Basics in Aesthetic Surgery – Body
16:30-16:50 Liposuction/Lipofilling (Cave BBL), Magnus Noah
16:50-17:10 Abdominoplasty, Maria Wiedner
17:10-17:30 Brachioplasty/Thighs, Ulf Samuelson
17:30-17:50 Non-surgical, Michel Rouif

19:00-20:00 Welcome Reception and get together EASAPS and ISAPS at City Hall

Thursday, October 17, 2019

11.30 – 18.00:     Instructional Courses
11.30 IC 1 Regenerative Medicine – the science behind, longevity, complications, Jerome Stevens
12.15 IC 2 Facial rejuvenation, Nigel Mercer

13.00 Lunch

13.45 IC 3 The difficult neck. Indications and solutions for the recurrent bands, Per Hedén
14.30 IC 4 Otoplasty with the anterior scoring technique: a reliable solution for everyday, Yves Bruehlmann
15.15 IC 5 Laser and EBD enhance the result of facial rejuvenation – scars, vascular and pigmented lesions, Katharina Russe-Wilflingseder

16.00 Coffee break

16.30 IC 6 Streamlined Rhinoplasty: closed, open, super open, Giovanni Botti
17.15 IC 7 Algorithm for lower eyelid rejuvenation, Dirk Richter

Friday, October 18, 2019

07.30-08.30 Instructional courses 8:
Fillers and their complications, Apostolos Mandrekas

08.30-08.45 Welcome: President of EASAPS Ivar van Heijningen

Session A Strategic planning of rejuvenation
Moderators: Per Hedén, Violeta Skorobac
08.45-09.05 Keynote lecture: Maxillofacial analysis of the bony skeleton and surgical remodelling, Ingeborg Watzke
09.05-09.20 Body dysmorphic disorders, Ulf Samuelson
09.20-09.35 Consultation skills, Carlos Parreira
09.35-09.50 Facial analysis, Ivar van Heijningen
09.50-10.05 Interactive discussion

10.05-10.35 Coffee break

Session B Rejuvenation of the forehead and periorbital region
Moderators: Nigel Mercer
10.35-10.55 Keynote lecture: Periorbital rejuvenation: tips to success, Mario Pelle Ceravolo
10.55-11.10 Female versus male rejuvenation of the forehead and periorbital area, Per Hedén
11.10-11.25 Upper eyelid rejuvenation for Asian people, Susumo Takayanagi
11.25-11.40 Improving the “look”: from open surgery to liposculpture – Carlos Parreira
11.40-11.55 Interactive discussion

Session C Open versus endoscopic forehead rejuvenation
Moderators: Yves Bruehlmann, Timo Pakkanen 
11.55-12.10 Limits of endoscopic forehead rejuvenation, Birgit Stark
12.10-12.25 Case presentation, Michel Rouif
12.25-12.55 Debate. Pros and cons: does the temporal lift fulfill patients’ expectations? Mario Pelle Ceravolo, Michel Rouif, Birgit Stark

12.55-13.45 Lunch

Session D Non surgical approach to the face and neck
Moderators: Carlos Parreira, Michel Rouif 
13.45-14.05 Keynote lecture: Laser and EBD, indications, limitations, long term results, K. Russe-Wilflingseder
14.05-14.20 Indication for fat graft versus injectables in facial rejuvenation, Urs Boesch
14.20-14.35 TCA and Phenol peels, Apostolos Mandrekas
14.35-15.05 Debate: Non-surgical rejuvenation, Urs Boesch, Apostolos Mandrekas, Katharina Russe-Wilflingseder

15.05-15.35 Coffee break

EASAPS/ESPRAS Joint Session
Moderators: Carlos Parreira, Horacio Monteiro da Costa, Michel Rouif
15.35-15.55 Keynote lecture: Aesthetic concepts in head and neck cancer, Horacio Monteiro da Costa
15.55-16.35 Expert panel discussion: BIA-ALCL
Panel members: Michel Rouif, Birgit Stark, Rado Zic

Session E The Voice of EUROPE – part 1 
Moderators: Iris Brito, Nigel Mercer
16.35-16.50 Road map for continuous facial harmonization and rejuvenation, Kirill Pshenisnov
16.50-17.05 The relation between the frontal branch of the facial nerv and surgical approaches during face-lift and browlift procedures, Pavel Kurial
17.05-17.20 Male face rejuvenation without feminizing, Aurelie Fabié-Boulard
17.20-17.35 Identification of breast tumours from diathermy smoke by differential Ion Mobility Spectrometry, Juha Kiiski

17.35 EASAPS General Assembly

20.00 Dinner party

Saturday, October 19, 2019

07.30-08.30 Instructional courses:
IC 10 Forehead rejuvenation: general anatomical background, preoperative patient analysis, endoscopic approach step-by-step, video demonstrations, fixation, post-operative care, Birgit Stark
IC 11 Midface rejuvenation, longevity of results, indications for choice of surgery, Mario Pelle Ceravolo

08.30 Keynote lecture:
IC 10 Indications, pitfalls and long-term outcomes, Dirk Richter
IC 10 The Voice of EUROPE – part 2
Moderators: Beatriz Berenguer – Ivar van Heijningen

08.50 Facial Rejuvenation with Holistic Approach Helder, Manuel Veríssimo Silvestre
09.05 Aesthetic challenges and possibilities in reconstructive Head and Neck surgery, Martin Halle
09.20 Differential gene expression in adipose stem cells and adipocytes from lipedema and control adipose tissue, Anna Bauer
09.35 PSG: Project SICPRE for trainees and young Plastic Surgeons: since 2014, Stefania De Fazio
09.50 Early experience with the earFold implantable clip for prominent ear correction, Nora Nugent

Session E Lower eyelid rejuvenation
Moderators: Kai Kaye, Mario Pelle Ceravolo
08.50-09.05 Extreme bags deformity: what to do? Yves Bruehlmann
09.05-09.20 I almost killed the President’s friend. A severe complication after secondary blepharoplasty, Beatriz Berenguer
09.20-09.35 Lower eyelid retraction, Kai Kaye
09.35-09.50 Malar bag: how to treat it if you really must do it, Gianluca Campiglio
09.50-10.05 Interactive discussion

10.05-10.35 Coffee break

Session F Midface rejuvenation
Moderators: Beatriz Berenguer, Carlos Parreira
10.35-10.55 Keynote lecture: Midface procedures and attention to safety, complication and long-term results, Giovanni Botti
10.55-11.10 Case presentation, Alexis Verpaele
11.10-11.25 Midfacelift rejuvenation: temporal or subciliary approach, Magnus Noah
11.25-11.40 Complications after midfacial rejuvenation with combined SMAS redraping fat transfer and midfacial endotine use, Birgit Stark
11.40-11.55 Interactive discussion

Parallel session 5 – Oral presentations
Moderators: Violeta Skorobac – Urs Bösch
11.00 Direct tissue augmentation (DTA): A novel safe injection technique for lip shaping using specific rheological properties of two HA gels. An ultrasound guided injection and follow-up studY, Hilven Paulien
11.15 Autologous Fat Grafting in Face Rejuvenation and Reconstructive Operations of the Face (10 years experience), Giedre Uzdavinyte Semetiene
11.30 The use of polydioxanone foils for lateral crus straightening, Castus Pascal

Parallel session 6 – Oral presentations
Moderators: Birgit Stark – Magnus Noah
12.15 How to cure definitely the eyelid cheek junction? Sebastien Garson
12.30 Autologous fat grafting as an alternative to invasive aesthetic facial surgeries: A retrospective cohort, Gjorgova Smilja Tudzarova
12.45 Routine surgical treatment of senile lower eyelid entropion in a federal Hospital, Marcela Leonardo Barros
13.00 Upper lip replantation: case report and review of the literature, Daan de Cock

13.15 Industry workshop
Use of fractional radio frequency system Venus Viva™, for treatment of surgical scars – Introduction and preliminary results of a clinical study, Kaye Kai

Session G Rejuvenation of lower face and neck
Moderators: Nigel Mercer, Magnus Noah
11.55-12.15 Keynote lecture: Longevity in various lower face and neck procedures, Michel Rouif
12.15-12.30 Case Report: A 62-year lady with heavy neck and loss of jawline: Her surgical / non-surgical options and treatment history during a 16-year follow up Timo Pakkanen
12.30-12.45 Lower face and neck lift after local soft tissue trachea reconstruction, Violeta Skorobac
12.45-13.00 Fat injection to the lower face, Susumu Takayanagi
13.00-13.15 Interactive discussion

13.15-14.15 Lunch

EASAPS/EURAPS Joint session
Moderators: Timo Pakkanen, Fabio Santanelli di Pompeo 
14.15-14.35 Keynote lecture: The rationale of aesthetics in reconstructive surgery, Fabio Santanelli di Pompeo
14.35-15.15 Expert panel discussion
Panel members: Beatriz Berenguer, Moustapha Hamdi, Nigel Mercer, Magnus Noah, Jan Vranckx
Topics: Education – Media attention – Social media – Other Specialties

Session I The Voice of EUROPE – part 2
Moderators: Moustapha Hamdi – Nigel Mercer
15.15-15.30 The Orbital Oval Balance Principle: a principle to concern in facial rejuvenation, Berend Van Der Lei
15.30-15.45 Prevention and Initial Management of Hyaluronic Acid Induced Necrosis, Maxim Geeroms
15.45-16.00 SPQR V1/V2/V3: modified cottle technique and how to use it without elevating skin envelope,Valerio Finocchi
16.00 Meeting closure

Download PDF Programme